şiddetli geçimsizlik örneği

Bu yazımızda şiddetli geçimsizlik boşanma davası örneği hazırlayarak taraflardan birinin tam kusurlu olduğu diğer tarafın kusurunun bulunmadığı bir durumda dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilerin yargılama sırasında karşılaşılacak durumlar için öngörü edinmelerini amaçladık.

MAHKEME: ANKARA..AİLE MAHKEMESİ

DOSYA NO:2015/… ESAS

DAVACI: Ayşe VARLI

VEKİLİ: Av. Okan DEMİR-  Korkutreis Mah. Atatürk Bulv. No:44/7Sıhhiye, Çankaya/Ankara

DAVALI: Ali VARLI

VEKİLİ: Av.   ……

DAVA: Çekişmeli Boşanma davası (TMK 166/1 Göre Boşanma)

DAVA DİLEKÇESİNİN ÖZETİ: Müvekkilim ile davalı 2013 yılında evlenmişlerdir. Bu evliliklerinden çocukları bulunmamaktadır. Davalının sürekli alkol alarak müvekkilimizi darp ettiği,  müvekkilimin ihtiyaçlarını gidermediği, ters ilişkiye zorladığı, müvekkilimin ailesinden sürekli borç para istemesi, müvekkilim ile annesini darp etmesi sebepleri ile boşanma davasıdır. Talebimiz tarafların boşanmaları ile kusurlu davalı eşten 50.000,00 TL Maddi 50.000,00 TL Manevi tazminat talep edilmektedir. Ve müvekkilimiz için 500 TL Nafaka talep edilmektedir.

CEVAP DİLEKÇESİNİN ÖZETİ: Davalı iddiaları reddetmiş, alkol almadığını, davacıyı ve annesini darp etmediğini, davacının önceki evliliğinin ve çocuğunun varlığını evlenmeden önce bildiğini beyan etmiştir. Boşanma ile 25.000,00 TL Maddi ve 25.000,00 TL Manevi tazminat talebi bulunmaktadır.

YARGILAMA

-Tarafların sosyal ekonomik durumları araştırıldı. (Davacı ailesi ile yaşıyor hiçbir geliri yok, davacıya ailesi bakıyor davalı babası ile ortak büyükbaş hayvan çiftliği var sosyal ve ekonomik durumu iyi)

-Davacı müvekkilimizin tanıkları mahkemece dinlendi. Mahkemece dinlenen tanıklarımızın beyanlarında davalının sık sık alkol aldığı, davalının davacıyı ve annesini darp ettiği, davalının davacıya hakaret ettiği, onu ters ilişkiye zorladığı onun için davacının doktora gittiği,  şeklinde beyanda bulunmuşlardır.

– Davalının tanıkları, davacının evli olduğunu ve çocuğunun olduğunu bildiği davalının davacıya iyi baktığı tüm ihtiyaçlarını karşıladığı, şeklinde beyanda bulunmuşlar.

– Sayın Mahkemece davalının sanık olarak yargılandığı ceza dosyası Yargıtay’a gönderildiği için UYAP ortamında istenildi. Yapılan incelemede davalının davacı ile annesini darp ettiği hapis cezası aldığı görülmüştür. Dosyanın temyiz incelemesi için Yargıtay da olduğu henüz kesinleşmediği anlaşıldı.

– Davalının daha önceki boşanma davasının olduğu ve kesinleşen boşanma dava dosyası Sayın Mahkemece getirilip incelenmiş davalının daha önceki eşini darp ettiği sürekli alkol aldığı bu sebeplerden dolayı davalı kocanın Tam kusurlu olarak evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olduğu anlaşılmıştır.

– Davacının davalı tarafından ters ilişkiye zorlanması konusunda Sayın Mahkemece Davacı hastaneye sevk edilmiş ve daha önceki tedavi evrakları hastanelerden istenilmiş. Gelen cevabi yazılarda davacının sürekli ters ilişki yaşadığı için anüsünde yırtıkların olduğu ve tedavisinin devam ettiği anlaşılmıştır.

MAHKEMENİN KARARI:

  • Davanın Kabulüne karar verilerek Tarafların TMK 166/1 Maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı olarak boşanmalarına karar verildi.(Davalının Tam Kusurlu olduğu, Davacı müvekkilime kusur adfedilemeyeceğinin ve evlilik birliğinin devamına ve katlanmasına davacı müvekkilimden beklenmeyecek derecede temelinden sarsıldığına karar verilmiştir.)
  • Davacı lehine 15.000,00 TL maddi 15.000,00 TL manevi tazminata hükmedildi.
  • Davalı erkek lehine hiçbir nafaka ve tazminat hükmedilmedi.
  • Davacı müvekkilim için dava tarihinden geçerli olmak üzere aylık 350 TL tedbir nafakasının davalıdan alınarak davacıya verilmesine, karar kesinleştiğinde bu nafakaların yoksulluk nafakası olarak devamına karar verildi.

DEĞERLENDİRME

Şiddetli geçimsizlik boşanma davası örneği isimli bu yazımızda siz sevgili okurlarımıza ve değerli müvekkil adaylarımıza taraflardan birinin tam kusurlu olduğu diğer tarafın kusurunun bulunmadığı bir durumda somut bir boşanma davasında ne tür işlemler yapıldığı ve dava sürecinin nasıl cereyan ettiğini anlatmaya çalıştık.

Şiddetli geçimsizlik boşanma davası örneği hazırlayarak dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilere öngörü kazandırma gayesi güttük.

Boşanma Avukatı Olarak Bize Ulaşın

Biz Demir Hukuk ve Danışmanlık olarak, müvekkilimizin hakkını sonuna kadar savunma ve adaletin tecellisi için yasaların tüm olanaklarını kullanarak dedektif gibi dosyanın hakkaniyete göre sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Sevgi ve Saygılarımızla.

                                                                  DEMİR HUKUK VE DANIŞMANLIK

Ayrıca;

isimli yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.