tanıma tenfiz

Bu yazımızda boşanma tanıma tenfiz davası örneği hazırlayarak dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilerin yargılama sırasında karşılaşılacak durumlar için öngörü edinmelerini amaçladık.

MAHKEME: ANKARA..AİLE MAHKEMESİ

DOSYA NO:2018/… ESAS

DAVACI: Ali VARLI

VEKİLİ: Av. Okan DEMİR Korkutreis Mah. Atatürk Bulv. No:44/7Sıhhiye, Çankaya/Ankara

DAVALI: Ayşe Varlı

VEKİLİ: Av.   ……

DAVA: Yabancı Mahkemece Verilen Boşanma Kararının Tanıma veTenfizi Davası

DAVA DİLEKÇESİNİN ÖZETİ:

Davacı müvekkilim, davalı kadınla 18.04.2017 tarihinde  Hollanda .. Aile Mahkemesi 2017/ .. esas 2017/.. karar sayılı ilamı ile boşanmıştır. Boşanma kararı 25.05.2017 tarihinde kesinleşmiştir.  Yabancı Mahkemece verilen boşanma kararı ve kesinleşme şerhi, yeminli tercümesi, apostil şerhi dilekçemizin ekindedir. Müvekkilimizin Hollanda Mahkemesince verilen Boşanma Kararının Tanıma suretiyle Tenfizine karar verilmesi talep edilmektedir.

CEVAP DİLEKÇESİNİN ÖZETİ: Davalı cevap dilekçesi vermedi.

YARGILAMA:

– Davalı kadına Çifte Vatandaşlığı olduğu Hollanda’da ki adresine duruşma günü ve evraklar Tebligat Kanunu 25/a maddesine göre tebliğ edildi.(Gerekçeli karar da aynı usulde tebliğ edildi.)

– Sayın Mahkeme ilk duruşmada tebligat yapıldığı için davanın kabulüne karar verdi.

MAHKEMENİN KARARI:

Davanın Kabulüne karar verilerek Hollanda Aile Mahkemesince verilmiş olan Boşanma Kararı Tanıma ve Tenfizine karar verildi.

Sayın Mahkeme, karar kesinleştikten sonra kesinleşen boşanma kararının icrası için İlgili Nüfus Müdürlüğüne gerekli evrakları gönderdi.

DEĞERLENDİRME:

Boşanma tanıma tenfiz davası örneği isimli bu yazımızda, siz sevgili okurlarımıza ve değerli müvekkil adaylarımıza, yabancı ülke mahkemesinden alınmış bir boşanma kararının ülkemizde geçerli olmasına ilişkin somut bir boşanma tanıma tenfiz davasında ne tür işlemler yapıldığı ve dava sürecinin nasıl cereyan ettiğini anlatmaya çalıştık.

Boşanma tanıma tenfiz davası örneği hazırlayarak dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilere öngörü kazandırma gayesi güttük.

Boşanma tanıma tenfiz davası teknik bir dava çeşidi olup mutlak usullere ve sürelere uyulması gereken bir dava çeşididir. Bu davayı açmak isteyen kişilerin hızlı ve doğru sonuç almaları için bir avukat desteğine ihtiyaçları olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası açmak isteyen müvekkillerimizin mahkeme aşamasında karşılaşacakları tüm sorun ve aksilikleri bertaraf etmek için gerekli tüm önlemlerimizi almaktayız.

                                                                  DEMİR HUKUK VE DANIŞMANLIK

Ayrıca;