soybağının reddi

Bu yazımızda soybağının reddi davası örneği hazırlayarak dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilerin yargılama sırasında karşılaşılacak durumlar için öngörü edinmelerini amaçladık.

MAHKEME: ANKARA..AİLE MAHKEMESİ

DOSYA NO:2015/… ESAS

DAVACI     : Ali VARLI

VEKİLİ        : Av. Okan DEMİR-Korkutreis Mah. Atatürk Bulv. No:44/7Sıhhiye, Çankaya/Ankara

DAVALI      : Ayşe Varlı

VEKİLİ       : Av.   ……

KÜÇÜK      : Ömer Varlı

KAYYIM     : Ahmet Sönmez

DAVA         : Soybağının Reddi Davası

DAVA DİLEKÇESİNİN ÖZETİ:

Davacı müvekkilim davalı kadınla 18.04.2014 tarihinde  Ankara .. Aile Mahkemesi 2012/ .. esas 2014/.. karar sayılı ilamı ile boşanmıştır. Boşanma kararı 25.05.2014 tarihinde kesinleşmiştir. Küçük Ömer 30.03.2014 tarihinde boşanma davası devam ederken dünyaya gelmiştir. Müvekkilim 2012 yılından beri davalı ile ayrı yaşamaktadır. Davalı son bir yıldır Mehmet isminde biri ile nikahsız yaşamaktadır. Küçük Ömer müvekkilimin nüfusuna kayıt edilmiştir.  Müvekkilim ilgili kuruma aile nüfus kayıt örneği vermek için nüfustan aile nüfus kayıt tablosu 20.01.2015 tarihinde alınca küçük Ömer’in üzerine kayıt edildiğini öğrenmiş bulunmaktadır. Müvekkilimizin Küçük Ömer’in babası olmadığından kurulmuş olan soybağının kaldırılmasına karar verilmesi talebidir.

CEVAP DİLEKÇESİNİN ÖZETİ: Davalı, davayı kabul ettiğini küçük Ömer’in babasının Mehmet olduğunu, davacının Ömer’in babası olmadığını beyan etmiştir.

YARGILAMA

– Sayın Mahkeme, Küçük Ömer’e Kayım atanması için Sulh Hukuk Mahkemesine ihbarda bulundu. Küçüğe Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından kayyım atandı.

–  Tarafların boşandığı dava doyası olan Ankara .. Aile Mahkemesi 2012/ .. esas 2014/.. karar sayılı dosya incelenmek üzere dosyamızın arasına alınarak incelendi. Davalı kadının sadakat yükümlüğüne aykırı davranmasından kaynaklı evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı olarak boşandıkları davalı kadının tam kusurlu olduğu anlaşılmıştır.

-Küçüğün davacı müvekkilimiz ile arasında soybağının olup olamadığı konusunda Küçük Ömer’ den ve davacı müvekkilimden örnekler alınarak Ankara Adli Tıp Kurumu tarafından rapor düzenlendi, alınan raporda müvekkilimin Küçük Ömer’in babası olmadığı %99.9 oranında tespit edildi.

MAHKEMENİN KARARI:

Davanın kabulüne karar verilerek küçük Ömer’in davacı müvekkilimizin çocuğu olmadığı, müvekkilimin Ömer’in babası olmadığının tespiti ile küçük Ömer yönünden Soybağının REDDİNE  karar verildi.

DEĞERLENDİRME:

Soybağının reddi davası örneği isimli bu yazımızda, siz sevgili okurlarımıza ve değerli müvekkil adaylarımıza, doğan çocuğun kendisinden olmadığını iddia eden kocanın kanundan kaynaklı karinelerle kendisiyle soybağı kurulan çocuk ile kendi arasındaki soybağını kaldırmasına  ilişkin somut bir soybağının reddi davasında ne tür işlemler yapıldığı ve dava sürecinin nasıl cereyan ettiğini anlatmaya çalıştık.

Soybağının reddi davası örneği hazırlayarak dava açmayı düşünen veya davalı durumda bulunacak kişilere öngörü kazandırma gayesi güttük.

Soybağının reddi davası teknik bir dava çeşidi olup mutlak usullere ve sürelere uyulması gereken bir dava çeşididir. Bu davayı açmak isteyen kişilerin hızlı ve doğru sonuç almaları için bir avukat desteğine ihtiyaçları olduğunu unutmamaları gerekmektedir. Soybağının reddi davası açmak isteyen müvekkillerimizin mahkeme aşamasında karşılaşacakları tüm sorun ve aksilikleri bertaraf etmek için gerekli tüm önlemlerimizi almaktayız.

                                                                            DEMİR HUKUK VE DANIŞMANLIK

Ayrıca;