Evlenmeye ehil olmayan kişilerin mahkeme yoluyla evlenme izni,  bazı Medeni Kanun’da belirtilen olağanüstü evlenme şartlarının oluşmasına bağlıdır. Evlenme izni davası hamilelik, dedikodu…

ANKARA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

TALEPTE BULUNAN : B. T‘a velayeten babası M. T ve Annesi F. T

VEKİLİ: Av. Okan Demir

DAVALI : Hasımsız

DAVA KONUSU : Yaş küçüklüğü nedeniyle Medeni Kanunun 124. maddesi hükümleri gereğince evlenme izni verilmesi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR:

Müvekkilim B. T 10.10.2002 tarihinde doğmuş olup 16 yaşını doldurmuş, 17 yaşından gün almıştır. Müvekkilim komşuları olan C. K ile uzunca bir süredir gönül ilişkine girmiştir. Babası ve annesi bu gönül ilişkisine karşı çıkmıştır. Kızlarını defalarca uyarmalarına rağmen müvekkilim ısrarla C. K ile görüşmeye devam etmiştir.Müvekkilim komşuları olan C ile Görüşmeleri samimi olarak ilerleyip birlikte olmuşlardır. Bu birlikteliğin sonucu müvekkilim 1 aylık hamiledir.

Müvekkilimin komşuları olan C.K. ile görüşmesi ve ondan hamile kalması tarafların komşu olmaları sebebiyle Komşulardan ve etraftan yoğun bir dedikodu çıkmıştır. Müvekkilimin bir an önce evlenmesi gerekmektedir. Bu sebeplerden ötürü sayın mahkemenize evlenme izni için talepte bulunmak zorunda kaldık.

Her iki tarafın aile büyükleri, çocuklarının mutlu ve sağlıklı bir aile kurabileceklerine inandığını, ve evlenmelerinin uygun olacağı konusunda hemfikirdirler.  Sayın mahkemeniz gerek duyması halinde müvekkilimin Anne ve babasını dinleyebilir. Bu nedenlerle müvekkilimin 17 yaşında olmasından dolayı Medeni Kanunun 124. hükmü gereğince mahkemenize baş vurup izin alma zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ SEBEPLER : Medeni Kanun m. 124 vd ve ilgili diğer hükümleri, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve ilgili sair mevzuat.

DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanı, Hastane raporu ve gerektiğinde her türlü hukuki deliller.

SONUÇ VE TALEP :

Sayın Mahkemenizden Yukarıda arz edilen nedenlerle ve resen nazara alınacak sebepler ile  davamızın kabulü ile Müvekkilim B. T’ın  C. K ile evlenebilmesi için Evlenme İzni Kararının verilmesini arz ederiz. 19.11.2018

                                                                TALEPTE BULUNAN VEKİLİ

                                                                          Av. OKAN DEMİR

Evlenme İzni Davası için Aile Hukuku Avukatı;

Demir Hukuk & Danışmanlık Bürosu olarak aile hukuku davaları konusunda Ankara’da avukatlık hizmeti vermekteyiz. Evlenme izni davası için; Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

                                              DEMİR HUKUK VE DANIŞMANLIK